Buildings, Antennas, Spans, Earth…

B.A.S.E. jumping – ekstremaliausia parašiutizmo atšaka ir gyvenimo būdas!

2011-07-26 publikavo:Dainius

Penki lietuviai liepą lankėsi Norvegijoje, kur prie garsiosios Kjerag uolos dalyvavo pirmą kartą ten vykusiose B.A.S.E. varžybose. Klaipėdos parašiutizmo klubo narys bei Ekstremalas.lt konsultantas Gytis Skučas pateko į geriausiųjų dešimtuką.

B.A.S.E. šuolių varžybos vyko vienoje gražiausių pavojingiausiam sportui skirtų vietų – nuo 960 metrų aukščio Kjerag uolos.

„ProBASE” (track race rungtis) varžybos prie Kjerag uolos vyko pirmą kartą. Naudodami specialią įrangą beiseriai šokinėjo, buvo fiksuojami greičio rezultatai.

„Reikėjo nušokti iki atitinkamos vietos, kuri žymima specialiais lazeriais, – teigė G.Skučas, kuris pateko į geriausiųjų dešimtuką. – Apačioje uolos buvo žmonės, kurie duodavo signalą, o laikas buvo skaičiuojamas, atsiskyrus nuo uolos. Reikėjo kirsti fiksuotą vietą, kurią fiksavo lazeriai. Visų dalyvių laikas skyrėsi vos sekundės tikslumu. Įtakos turėjo ir sėkmė. Greitis siekė apie 100 kilometrų per valandą”.

Lietuviai, kurie atvykio 5 Kjerag – patyrę parašiutininkai, kurie yra atlikę apie 2000 šuolių parašiutu. Beje, vienu metu nuo Kjerag šoko ir trys mūsų šalies atstovai.

Oficialiose varžybose dalyvavo tik vienas G.Skučas, kjuris, kaip ir Robertas Rezgevičius čia lankėsi jau trečią kartą. Kartu dar buvo Jevgenij Burgan, Vaidotas Milašius, Algimantas Stankevičius, kurie lankėsi pirmą kartą ir atliko pirmuosius B.A.S.E. šuolius.

Tiesa, dalyvius šįkart oras nelepino: buivo tinkamas šuoliams tik dvi dienas. O keli lietuviai pateko į nemalonią situaciją, kai daugiau nei dvi valandas kilę pėsčiomis iki uolos, vietos šuoliui, po to buvo priversti grįžti, nes šokti buvo neleidžiama: tądien jie 9 ryto išėjo link Kjerag uolos, grįžo atgal 8 vakaro taip ir nepadarę šuolių.

Pirmą kartą vykusias varžybas, kurias rėmė garsi firma APEX, taip pat PRESSURIZED, INTRUDAIR ir TAG HEUER, laimėjo amerikietis Jesse Hall.

Beje, šios pirmosios „ProBASE” varžybos įtrauktos į „ProBASE World Cup Tour 2011” oficialią dalį.

Antrąją vietą užėmė norvegas Alex Polli, trečią – dar vienas amerikietis Neil Amonson.

Varžybose dalyvavo 26 beiseriai iš 13 pasaulio valstybių. Beje, jose buvo ir trys moterys: australė Livia Dickie, kuri praėjusiais metais laimėjo moterų „ProBASE World Cup” varžybas Šveicarijoje, taip pat norvegė Rima el Masri ir vokietė German naujokė – Susanne Lampe.

Beiseriai turėjo po tris bandymus, o pradžioje geriausius rezultatus parodė broliai norvegai – Thomas ir Daniel Ferger.

Į finalinį aštuntuką pateko varžybas laimėjęs J.Hall, N.Amonson ir broliai Ferger, Alex Polli, Kyle Sul, Susi Lampe ir Victor Kovats.

Antrasis „ProBASE World Cup Tour” vyks rugpjūčio 11-14 dienomis Graikijoje.

Varžybų metų laimėtojui APEX BASE įteiks 5000 dolerių piniginį prizą.

Nuostabaus grožio fiordą „kontroliuoja” „Stavanger B.A.S.E.” klubas: „Toje vietoje galima šokinėti tik parodžius dokumentus, jog atlikote bent 250 šuolių parašiutu, išklausius instrukciją bei mokymo kursą”, – Ekstremalas.lt teigė G.Skučas. Tiesa, kaip jau rašėme, lietuviai parašiutininkai pirmą kartą šioje vietoje buvo prieš dvejus.

Norvegijoje, kur vyko šios B.A.S.E. varžybos, „Stavanger „B.A.S.E.” klubas siūlo šuolius nuo 18 uolų. Kjerag ir Smellveggen aukščiausios – po 3150 pėdų. Tiesa, Kjerag, jei šoksi tiesiai žemyn, maždaug 600 metrų aukštyje yra atsikišusi uolos atbraila. „Todėl laisvas kritimas, priklausomai, kaip išlaviruosi kūnu, kol išskleisi parašiutą, gali trukti nuo 10 iki 17 sekundžių, – ekstremalias akimirkas prisiminė G.Skučas. – Ten labai gražu, tačiau yra tik nedidelis plotas nusileidimui”.

Kjerag – viena saugiausių vietų B.A.S.E. šuoliams. Ekstremalas.lt primena – B.A.S.E. – pati pavojingiausia pasaulyje sporto šaka.

Beiso šuoliams Kjerag tinkamas oras. Neparankus tik itin retai čia pučiantis rytų vėjas, kuris gali nunešti parašiutą į uolą, arba žemai „plaukiojantys” debesys.

Vieno įspūdingiausių pasaulyje Kjerag uolos beiso istorija prasidėjo 1994 metais, kai Steinas Edvardsenas, atlikęs vos du šuolius beisu, pamatęs fantastiško grožio fiordo nuotrauką, nusprendė nušokti žemyn su parašiutu. Tai jis įgyvendino po dvejų metų, o kai apie tai pasklido internete, kitais metais Kjerag buvo atlikta 400 šuolių.

1995 metais Steinas su kolega Alexu įkūrė Norvegijos B.A.S.E. asociaciją, o po metų, vasarį pradėjo veiklą. Tačiau du metus iš eilės žuvo po beiserį.

1999 metais buvo atlikti net 2850 šuoliai nuo Kjerag, tačiau žuvo du beiseriai. Kitais metais – vėl du. Prasidėjo konfliktai su policija.

2000 metų gruodį buvo įkurtas „Stavanger B.A.S.E. Klubb” ir 2001 metais buvo atlikta 1600 šuolių, beiseriai patyrė tik septynis incidentus, o žuvusiųjų nebuvo. 2002 metais žuvo vėl du beiseriai ir tuomet „Stavanger B.A.S.E. Klubb” priėmė griežtas taisykles: šokinėti gali ekstremalai atlikę bent 250 šuolių parašiutu. Be to, neišbandę bent 15 beiso šuolių, privalo išklausyti instrukciją, susipažinti su vaizdo medžiaga.

„RBN” nuotr

Ekstremalas.lt siūlo pasižiūrėti apie lietuvių kelionę ir šuolius Norvegijoje

Leave a Reply